04_04_simo04 Image Banner 1176 x 145

niedziela, 10 kwietnia 2016

MOTYWACJA DZIECKA NA ZAWODACH

Troszkę o motywacji młodego sportowca i relacjach dziecko-rodzic.
Czy każde dziecko musi być mistrzem?
Jak nie zabić u naszej pociechy potrzeby ruchu?

Wczorajsze zawody na naszym Szczecineckim basenie były przykładem, gdzie obiektywnie podeszłam do bardzo ciekawego tematu:" Motywacja dziecka na zwodach".
Gdy zapytamy się młodego sportowca kim by chciał zostać w przyszłości w większości przypadków odpowiedział by ”Mistrzem”.
Ale aby nim zostać praca zaczyna się już od najmłodszych lat.
Dziecko widząc rodziców którzy wracają po pracy zasiadają w fotelu przed telewizorem podświadomie widząc taki model w domu nie chętnie będzie uczęszczał na zajęcia z aktywności fizycznej ,bo po co przecież tam trzeba się spocić. Czyli aktywność wywodzi się z naszych domów.

Kochani gdy byłam mała uwielbiałam tańczyć i śpiewać, ale z uwagi iż nie było nas stać na lekcje tańca moje marzenie nigdy nie zostało zrealizowane. Gdy córcia była mała odkryłam w niej również ogromny talent do tańca najpierw był balet, a później zapisałam ją na taniec współczesny. Wszystko było ładnie, pięknie, ale gdy dziecko jest indywidualistą taniec w grupie i z nauczycielem krzyczącym na dzieci okazał się traumą.
Teraz jest pływanie i bieganie. Co ważne istnieje między trenerem, rodzicami i zawodnikiem trójkąt zależności gdzie wspieramy dziecko na każdym kroku, motywując do działania.
Zatem bardzo ważne jest kto będzie trenował nasze dziecko?

Bycie mistrzem to nie tylko medale, które dziecko przynosi po zawodach, to włożona intensywna praca i codzienne zmaganie się z bólem, który towarzyszy dzieciom w fazie wzrostu, z kontuzjami i presją jaką my rodzice na nich wpływamy. Kochani nie należy zapomnieć, że nasze dziecko rozwija się przez zabawę.  Rola rodzica to nie tylko dawanie miłości,  ale akceptowanie go bez względu na osiągnięte wyniki.
Cieszenie się razem z  dzieckiem za poprawienie wyniku nawet jeżeli jest on o jedną setną, doceńmy jego zaangażowanie we włożony trening chwaląc go.   
Bądźmy dla naszych pociech wizytówką pokażmy mu, że sport daje nam radość i satysfakcję bez względu czy jest to jazda na rowerze czy kitesurfing.
Nie porównujcie swoich pociech do innych zawodników, ale zachęcajcie go do współzawodnictwa, do walki z samym sobą ze swoimi słabościami.

Zatem każde dziecko jest mistrzem, doceńmy go na każdym kroku jego życia. Miłego dnia, a ja zmykam na wiosenne lody.Photo : ALIK

2203 1920x400_PL_AFF_shf_sneaker_a160321 Image Banner 1920 x 400